Jste maximalisti a dětem dopřejete hodně hraček? Jste minimalisti a každé pořízení nové hračky pořádně zvážíte? Ať už tak nebo tak, vždy byste měli zároveň vědět, jak je pak uklidit. V článku se společně podíváme na 3 nejčastější chyby, které v dětských pokojích vidím a trápí nejednoho rodiče.

Různorodé malé úložné prostory

Velmi často není problém, že byste jako rodiče zanedbali množství úložných prostor, spíš podceníte jejich vzhled. Ano, ten je nesmírně důležitý. Když je každá krabice, koš, košík, box, pytel, truhlička jiná, z jiného materiálu v jiné barevnosti, velmi často i uklizené hračky vypadají neuklizeně. I když vše uklidíte na jedno místo a hračky nejsou vidět, tak i tak směs různorodých barev a struktur materiálů vnáší do pokoje chaos a optický nepořádek. Mnohem lepším řešením je vymyslet to tak, že už na začátku koupě prvního boxu si to vymyslíte tak, že si stanovíte v jakém typu úložných prostor „pojedete“. I když budete arzenál hraček neustále doplňovat, budete vědět, jaký styl úložných prostor dokoupit.

úklid hraček

Jasně zvolený koncept. Když přibyde nový úložný díl, styl je jasný. (zdroj obrázku: new-swedish-design.de)

 

úklid hraček

Krabice ve stejném stylu, doplněné kovovými drátěným koši. Náznak industriálního stylu, který je podpořen zvolenou barevností a materiály. (zdroj obrázku: chesapeakechic.com)

 

Příliš mnoho otevřených úložných prostor

Je to zmíněno skoro v každém článku o dětských pokojích. Hračky jsou různě barevné a jsou rozmanité, takže přispívají k optickému chaosu. Určitě jste to už slyšeli nebo četli. Jak je to v reálu? Rozhlídněte se ve vašem dětském pokojíčku, máte víc otevřených nebo uzavřených úložných míst? Police, na nich hračky. Úložné díly z IKEA, ale bez boxů a košů. Nebo průhledné plastové krabice. Nábytek, který má hodně otevřených prostor. Čeho je víc? V tomto případě pomůže pravidlo 2:8. 80% všech věcí by mělo být uschováno, odloženo a jen 20% vystaveno. Sníží se tak vizuální šum a každý prostor bude vypadat uklizeněji. Když toto pravidlo začnete uplatňovat, dětský pokoj bude vypadat uklizeněji. 

úklid hraček

Čirý minimalismus. Tento úložný díl snese v otevřené části i větší zaplněnost, protože je z větší části uzavřen. (zdroj obrázku planete-deco.fr)

 

úklid hraček

I takto hravě lze úložné prostory vyřešit. Uklizeně budou vypadat vždy a volný prostor lze využít jako útulné sezení. (zdroj obrázku: behance.net)

 

Tomuto nábytku nelze upřít snahu i o uzavřené prostory, ale je jich příliš a jsou velmi členité. Všude vykukuje nějaká volná plocha i když se má tvářit jako uzavřená. Různá zaoblení nábytku způsobují trochu chaos. (zdroj obrázku: nabytek-kuplevne.cz)

 

Přemíra titěrností, drobností a sběratelských sbírek, co se válejí všude

Nepochybuji, že mnoho dětí je vášnivých sběratelů. Kamínky, hračky z kinder vajíček, nálepky, odznáčky, suvenýry z cest, malířské nezbytnosti… než bychom to vyjmenovali, tak se vám bude chtít přestat číst. Jak si poradit s tímto? Vše přehledně a cíleně uspořádat. Na výtvarné potřeby je dobré vyčlenit nějakou část a vše dát na jedno místo. Nejlépe opět zvolit jeden typ úložných boxů. Lze využít i průhledné materiály, tady to až tak na škodu není, protože je do nich vidět a pokud se vše srovná podle barev, bude to vypadat i uklizeně. Velkým pomocníkem můžou být kuchyňské nebo koupelnové pořadače, které najdou využití i v dětském pokoji. Na nezbytnosti a pro sběratelské vášnivce jsou taky různé sady úložných krabiček a pořadačů. Nezapomínejte na jejich jednotný styl. Výborným řešením je pořízení celého úložného dílu se šuplíky nebo kontejneru, který bude primárně určen pouze na tyto drobnosti. A do nich použijte vnitřní pořadače nebo menší košíčky. Šuplíky obecně působí velmi přehledně, protože je do nich snadné vidět.

úklid hraček

Skleněné nádoby zajistí přehlednost, ale pokud budou ve stejném stylu, umírní tak nejednotnost uložených propriet. (zdroj obrázku: rachelparcell.com)

 

úklid hraček

Závěsné systémy můžou být užitečné i ve výtvarném koutku. (zdroj obrázku: avisualmerriment.com)

 

úklid hraček

Jednotný styl „udrží“ pořádek. (zdroj obrázku: projectnursery.com)

 

Pokud byste potřebovali další inspiraci ze světa úklidu, přečtěte si také jeden ze starších „uklízecích článků“, kam uložit hračky