Popularita interiérového designu roste. I díky velmi populárním relacím, zejména v televizi. Čeho nejvíc se však potenciální klienti této služby obávají a proto možná nikdy nenajdou odvahu ho opravdu oslovit? Čtěte dál.
- Designér navrhuje interiér podle sebe
Omyl první. Designér navrhuje interiér především pro klienty. Pro ty, kteří tam budou bydlet. Vnáší sice do návrhu svoje myšlenky a nápady, ale vše musí konzultovat s klientem. Nutností je důkladný „průzkum“ na začátku spolupráce. Designér zjišťuje, co klient chce, co cítí, jak si místnost představuje apod. Když vám bude připadat designér příliš zvídavě, je to tak, je zvědavý. Ale jenom proto, aby navrhl interiér především pro vás, dobře se tam musí žít především vám a vaší rodině.
Jedno doporučení. Designéra si vybírejte velmi pečlivě, měl by vám sedět jeho styl, jeho tvorbu můžete zmapovat na jeho stránkách, prostudovat si reference klientů. Až se vám bude jeho práce líbit, oslovte ho. V opačném případě hrozí, že se prostě neshodnete a obě strany zbytečně ztratí spoustu času a energie.
- Designér je příliš drahý
Tak si zkuste spočítat, kolik času strávíte nad hledáním inspirace, listováním v časopisech nebo surfováním po internetu, vybíráním v obchodech, samotným nakupováním a pod. Naúčtujte si hodinovou sazbu a máte to. Možná jste nejdražší interiérový designér na světe, bez záruky úspěchu a spokojenosti.
Velmi často slýchám, „máme to nové a pořád to není ono“ nebo „koupili jsme si to a ono se to sem vůbec nehodí“. Velmi často také slyším, „tak toto by nás vůbec nenapadlo“ nebo ještě jinak „my jsme se na to nikdy nepodívali jako na celek, jen jsme postupně nakupovali, zařizovali a ono to pořád nebylo ono“. Výjimkou není ani fakt, že zařizování bydlení jde cestou metoda pokus-omyl. Celkem drahá metoda.
Otázka zní, zda designér nevyjde daleko levněji. Ví co dělá, má zkušenosti, má zmapovaný trh. O to víc, že není vždy nutné si nechat navrhnout interiér od podlahy po strop. Někdy stačí, že se máte koho zeptat. Případně, designér vás může často navést, ukázat vám cestu, po které se máte vydat. A tyto služby nebývají až tak cenově náročné.
A ještě jeden matematický úkol. Spočítejte si, kolik stojí třeba nový mobil, kolik utratíte za kadeřníka, kolik stojí dobrá večeře v restauraci? A na jak dlouho toto všechno uspokojuje vaše potřeby? Návrh interiéru vás stojí nějaké peníze, designér do návrhu vkládá svoje nápady, řešení, kreativitu, svůj čas. Ale vše co dělá, plánuje pro vás tak, aby vám to sloužilo několik let, ne-li navždy. Dalo by se říct, že platíte za službu, na několik let dopředu.
- Designér bude hodnotit náš stávající domov
Je pravda, že už jsem viděla lecos. Je pravda, že si to všímám. Musím. A každý designér musí. Protože musí vědět, jak žijete, jak běžně fungujete, jste-li uklízecí typ nebo ne. Přece Vám nebude navrhovat vitríny, když ví, že úklidu moc nedáváte a obtěžuje vás. Raději vymyslí uzavřené úložné prostory. Nebo vám nebude navrhovat velký jídelní stůl, když jste jen dva. Úkolem designéra není váš domov hodnotit, ale pomoct vám ho udělat tak, abyste se v něm cítili dobře. Právě proto jste si ho pozvali na pomoc. Kdybyste byli se svým bydlením spokojeni, tak ho nebudete vůbec oslovovat. Celkově je vše o lidech a vracím se vlastně na začátek. Když si s designérem vzájemně sednete lidsky, i návrh půjde jako po másle a vy se mu nebudete stydět ukázat ložnici, kde v koši stojí koš s prádlem na žehlení.
Snad se mi povedlo zbořit všechny tři mýty a dodat vám odvahy. Služba interiérového designu je pro lidi, je to služba, jako kterákoliv jiná. Kolik žen kdysi chodilo pravidelně na kosmetiku? A kolik jich chodí dnes? Doba se prostě mění, stačí zbavit se předsudků a užít si to, že někdo může váš domov hýčkat. Nemusíte umět všechno, jsou tu přece lidi, co umí to, v čem se vy necítíte jisti. A jsou ochotni vám pomoct.