Kdo má poměr jedno dítě na jeden dětský pokoj, tuto otázku si vůbec nemusí položit. Většina z nás má však dětí víc a pokojík často jen jeden. Mnoho z rodičů, kteří mají pár – holčičku a kluka, řeší, jak jim zajistit alespoň trochu soukromí. Dokud jsou malé, málokdo nemá pocit, že by bylo potřeba je od sebe nějak zásadně oddělovat. Se začátkem školní docházky se mnoho změní, stačí, když ji zahájí jedno z dětí. Jak vymyslet to, aby se vzájemně nerušily a jak vyřešit stav, kdy přijde na řadu puberta. A pozor, vůbec se to nemusí týkat jen sourozenců různého pohlaví.
To jak s danou situací naložíte, záleží především na velikosti prostoru. Většinou se jedná spíše o optické rozdělení, slyšet se budou, vidět ovšem nemusí. A o to jde. Tím, že dojde k jakémusi oddělení prostoru, každé z dětí si do té své části může dát co chce, co se mu líbí a vytvoří si tak opravdu jen svůj koutek, i když bude malý. I tak se navodí pocit soukromí.
Závěs
Závěs vyřeší mnohé. Textilie za každých okolností prostor zútulní, tlumí zvuky a a vyčlení dětem jejich osobní prostor. Závěs možno použit v různé délce a na jakémkoli místě v pokoji. Může rozdělovat pokojík na polovinu, možno ho pověsit těsně k postelím, nainstalovat kolejnici na strop a závěs jednoduše pověsit. Pokud máte patrovou postel, možno také použít závěs na ní. V případě, že se závěs nebo záclona používá a prostor odděluje, plní svou funkci vyčlenění prostoru. Velmi jednoduše lze tuto „bariéru“ odstranit tím, že se závěs opět stáhne. Doporučuji dodržet výběrem závěsu styl pokojíčku.
Paravan/Dělící příčka
Poněkud jiný typ, ale co do funkčnosti poslouží skoro stejně jako závěs. Paravan může stát třeba v blízkosti holčičího koutku a oko mužského obyvatele sem nemusí vůbec nakukovat. Paravan je snadno odstranitelný, dobře se s ním manipuluje a ve vzhledu si také můžete vybírat z vícero designů. Dělící příčka bývá spíše součástí nábytku na míru. Myslete na to předem, nevýhodou je neodstranitelnost tohoto prvku, takže tento krok dobře promyslete.
Kus nábytku
Trochu náročnější variantou, hlavně, co se přesunů týče, je nábytek. Pokoj nebo prostor může rozdělovat kus nábytku – knihovna, policový díl nebo skříňka různé výšky. Kus nábytku může oddělovat třeba i jednotlivé zóny v pokoji, například část hrací a spací. Důležité je také nábytek dobře zajistit proti pádu, hlavně pokud se jedná o samostatně stojící kus.
Barva
I barva může někdy rozlišit jednotlivé části. Soukromí moc nezajistí, nicméně, pocit, že je to barva „holčičí“ nebo „klučičí“, může pocit soukromí v malé míře podpořit. Rozlišovat možno pomocí zdí s jinak barevnou výmalbou, tapetou, někdy může pomoct nábytek, který pochází ze stejné kolekce, ale je barevně odlišný. I barva dekorací – koberce, polštáře, rámy obrázků, nálepek na zdech, úchytů na nábytku, může pokojík opticky rozlišit.
Pokud máte opravdu pidi pokojíček a o nějakém rozdělení příčkou nebo kusem nábytku nemůže být řeč, „zalistujte“ mým blogem, možná vám pomůže série článků na téma, jak zařídit malý dětský pokoj.
https://www.lenkadubska.cz/jak-zaridit-maly-detsky-pokoj-1-cast/ nebo https://www.lenkadubska.cz/jak-zaridit-maly-detsky-pokoj-2-cast/
Bez obrázků tento článek o soukromí dětí v pokoji, ale nechat nemůžu :-).
Obrázky pochází z: decorsbyte.com, homedecordecoratingideas.club, mommyshorst.com, pikby.com, @korotkova.ksenia