Zařídit dětský pokoj pro jedno dítě není úplně jednouché. Co potom, když je dětí víc a každé z nich má jiné zájmy, různý věk, jiný vkus a jiné priority. Oříšek. No spíš pěkný ořech. Takže v dnešním článku vám poradím, jak na toto pohlížet a jak to vyřešit ke spokojenosti všech. 

Na první místo bych dala RESPEKT. To je úkol nás rodičů, naučit děti spolu fungovat. Vzájemná tolerance a kompromisy se musí „vejít“ do sdíleného pokojíčku stejně, jako nábytek nebo hračky.

 

HLEDEJTE, TO CO MAJÍ SPOLEČNÉ

Mít v pokoji jeden společný jednotící prvek, je dobrý start. Jednodušší je to v případě stejného pohlaví dětí. Ale i když se jedná o smíšenou dvojici, trojici atd., je dobré vybrat něco, co mají společné. Jsou sportovci? Mají hudební nadání? Milují vesmír nebo zvířátka? V pokojíku by mělo být něco, co ho sjednocuje. Materiály, styl, kombinace barvy, cokoliv na čem se shodnou všichni. Třeba přemýšlejte takto: „Děti mají bohatou fantazii, milují pohádky, snění, rádi se hýbou, skáčou, neposedí na místě.“ Co třeba toto:

Jak zařídit dětský pokoj pro sourozence

(zdroj obrázku: behance.net)

 

RŮZNÉ ZÁJMY

Pokud mají děti ale naprosto odlišné zájmy a nedokážou se shodnout, nejlepší cestou je zvolit pokojík s nadčasovým nábytkem a pouze si hrát s doplňky. Například pokud máte doma kombinaci pianista a fotbalista v jednom pokojíčku, jejich zájmy jsou skutečně odlišné. Kdyby bydlely tyto děti zvlášť, můžete si dovolit jednoznačně patrný styl pro oba. Ale pokud jsou v jednom pokojíčku, tak je lepší nedržet se přísně ani jednoho stylu, zařídit pokojík co nejvíce neutrálně a každému dopřát v detailech stylotvorné dekorace. Obrázky na zeď, nálepky na zeď, textilie, koberec u postele a pod, každému podle jejich zájmů. Ale i tak, míň budete riskovat, když zvolíte motiv, který jim bude blízký oběma. Nejvděčnější bude prvek přírody – safari, mořské motivy, rostlinné motivy, lesní motivy a pod. Nebo si stačí pohrát pouze s barvami, bez motivů. 

jak zařídit dětský pokoj pro sourozence

(zdroj obrázku: andreagrbic.com)

 

STEJNÝ TYP NÁBYTKU

Skvělou možností je také to, že vyberete stejné kusy nábytku, ale každý bude v jiné barvě. Např. jeden noční stoleček, ale jeden bude tmavě zelený, druhý pudrově růžový. Tento princip lze uplatnit i na doplňcích. Dětem dopřejete stejnou domečkovou postýlku, ale každé z nich bude mít povlečení nebo kobereček v tom samém provedení, ale v jiné barevnosti.  

Jak zařídit dětský pokoj pro sourozence

(zdroj obrázku: lifeinteriors.com.au)

 

ZAŘAĎTE NEUTRÁL

Velkým pomocníkem se mohou stát neutrální barvy, hlavně v pokoji, který obývá kombinace holka-kluk. Neutrální barvy mají velkou výhodu, že k sobě ladí skoro za všech okolností a každé z dětí si vybere pak navíc ještě jednu svojí oblíbenou barvu nebo motiv. Například, béžovo-hnědý základ, kde si kluk vybere ocelově modrou a holka třeba pudrově růžovou. Skvělé jsou také pastelové barvy, ty jsou pro sourozence jako dělané. Dají se k sobě libovolně kombinovat a tím, že jsou tlumené, tak pokojík nebude působit nikdy přeplácaně. Neutrálnost znamená také to, že pokojík vůbec nemusíte barevně „sortovat“. Lze použít takovou barevnost, že vlastně nepoznáte, zda je pokojík pro kluka nebo holku. I toto je cesta. 

 

Jak zařídit dětský pokoj pro sourozence

(zdroj obrázku westwingnow.de)

 

HLAVNĚ SOUKROMÍ

Není nutné vždy rozdělovat pokoj žádnou pevnou příčkou, ale využít spíš mobilní prvky. Lze k tomu využít závěsy, rolety nebo paravany. Případně lze prostor předělit kusem nábytku. Každé dítě by mělo mít ve svém pokoji pocit, že má svůj kousek pro sebe. Velká část pokoje bude společná, ale v té jeho zóně najde opravdu jen to, co je jeho a to je nesmírně důležité. Každé dítě by mělo mít vyčleněn naprosto stejný prostor, aby nemělo dojem, že sourozenec je na tom líp. Tento prostor se může opticky oddělit i zajímavým detailem, jedna barevnost v různém provedení – pruhy a puntíky. 

 

Jak zařídit dětský pokoj pro sourozence

(zdroj obrázku: wattpad.com)

Mnoho dalších tipů a to nejen do pokojíčku pro sourozence najdete v mém e-booku, toto byla jen ochutnávka :-). Objednat e-book si můžete tady.