V předchozím článku jsem se zabývala výběrem nábytku a jeho uspořádáním v malém dětském pokoji. Co dalšího prospěje každému malému pokojíčku? Přečtěte si další rady jak zařídit malý dětský pokoj.
Co nejvíc využijte zdi. Nejen na tapety, nálepky, ale především na nábytek – hlavně skříňky. Pověste je na zdi, klidně i pod strop nebo nad dveře. Uvolníte tak cenný prostor na zemi. Do výše umístěných skříněk sice dítě nedosáhne, ale vy ano. Můžete zde uložit sezonní oblečení, či ložní prádlo nebo hračky, které dítě už nepoužívá nebo teprve bude používat.
I když umístíte skříňky na hračky tak, aby na ně dítě dosáhlo, nemusíte je dávat úplně na zem. Takto umístěný nábytek bude vypadat, že se vznáší a prostor tak bude působit vzdušněji.
A co knížky? Ukrojte jim taky kus zdi. Nad dveřmi, nad oknem, na volné zdi. Prostě někde, kde je kus místa. Obaly knížek jsou barevné, takže vyberte police neutrálních barev.
Používejte taky různé věšáky, háčky, nástěnné police, kapsáře, chytré nástěnky, kde uložíte drobnosti, tužky, štětce apod. Nástěnka se dá vytvořit opravdu z čehokoliv, i z obyčejné desky, která se používá jako zadní deska do skříní.
Už jste objevili úložné lavice? Tento kus nábytku je podle mě, stále nedoceněn. Nejen v dětských pokojích. Jednak se na ní dá sedět či ležet a číst si, ale mnohé z lavic mají i úložný prostor. A to je pro malý dětský pokoj tak cenné. Lavice můžou být i na kolečkách. Lze je vytáhnout a proměnit je na malý psací či hrací stoleček. Až dítě dotvoří, pojízdný šuplík šoupnete zpátky.
U výběru hraček buďte opatrní. Nekupujte objemné, příliš velké hračky. Pro různé kuchyňky, domečky pro panenky, hledejte alternativní řešení. Dětskou kuchyňku udělejte z nějaké skříňky a nechte ji i jako součást úložného prostoru na hračky. Nebo použijte skříňku a udělejte z ní domeček pro panenky. Až děti odrostou, poslouží na jiné věci.
A nakonec barvy. I když by se mohlo zdát, že vám barvy nemůžou pomoct, opak je pravdou. Můžou. Určitě vybírejte ty světlé, tlumené nebo pastelové. Nepoužívejte ani velké množství barev, ani hodně barevných kontrastů. Pokojíčku tak spíš uškodíte.
Ještě si půjčím obrázek z předchozího článku, abych ukázala jak můžou barvy uškodit. Poměrně tmavá, ne úplně ideální barva výmalby, vzhledem k ostatnímu vybaveni a i barevná záclona tomuto pokojíčku nesvědčí. Spolu s mohutným nábytkem ho ještě víc zmenšují. Určitě bych zvolila menší barevný cirkus – světlejší odstín barvy na zeď nebo světlou tapetu se zelenými nebo žlutými akcenty a do okna roletu. Opticky zabírá méně prostoru než vlající záclona, navíc tato je ještě ustřižena do půlky okna, co zase zkracuje výšku pokoje.
V pokojíčku na dalším obrázku je toho opravdu dost. A dovedete si ho představit ještě v hýřivých barvách? Takto v bílé a pastelově růžové, i když nevíte kam s očima, působí pokoj velkoryseji, než ve skutečnosti je.
Tolik teorie a je čas pustit se do činů. Vyzkoušejte mé rady v praxi a věřte, že se vám bude v malém prostoru lépe dýchat. I dětem.
Možná však řešíte pravý opak. Velký dětský pokoj. Jak si poradit s velkým prostorem prozradím v některém z dalších článků. Opět se těším.
Obrázky pochází z: bydleni.idnes.cz, decorfacil.com, iceicebabyfashion.blogspot.cz, ikea.cz, mamaisoninteriors.cz, milkmagazine.net, mommodesign.com, petitandsmall.com, pinterest.com, theroadforks.com, #inspohome