Pro některého rodiče výzva, pro některého překážka, se kterou se moc neumí popasovat. Jak si poradit se zařízením dětského pokoje, který už není dětský, ale podobá se víc tomu dospěláckému? Poradím vám v dnešním článku.

1. Respekt k identitě

Respekt k osobnosti a respekt k soukromí, to je základ interiéru každého teenegera. Právě prostřednictvím svého pokoje může teeneger vyjádřit svoje já. Zeptejte se ho, jak si svůj pokoj představuje. Nechte ho vybrat si barevnost, tapetu, koberec, cokoliv. Vy ho jen usměrňujte a pomáhejte mu s výběrem. Je to jeho pokoj a my bychom měli mít respekt k jeho požadavkům. I když občas „zuby zaskřípou“.

jak zařídit pokoj pro teenegera

2. Nábytek je základ

I když se tento prostor už víc podobá prostoru pro dospělé, je to pořád dětský pokoj. Je to pokoj, kde se musí vejít celý svět. Místo na odpočinek, na práci, na ukládání. V tomto ohledu se moc neliší od pokoje dětského. Pokud máte dobře vyřešené dispozice prostoru nebo jste v minulosti pořídili nadčasový nábytek, teď budete mít méně práce. Stačí si pohrát s dekoracemi.

Postel

Svůj čas tráví teenageri často v posteli, ať už se učí nebo jen relaxují. Lůžko můžete vybírat v klasických rozměrech 90 x 200 cm nebo pořídit lůžko rovnou širší, 120 až 140 cm. Myslete i na přídavné sezení pro přátelé nebo jen alternativní povalování. Velmi oblíbenými jsou sedací vaky.

jak zařídit pokoj pro teenegera

Pracovní místo

Umístění pracovního místa je v podstavě stejné jako u dětského pokoje, nutností je dostatek světla denního u umělého. Spíš je nutné vyřešit, zda je potřeba širší pracovní stůl nebo postačí stůl menších rozměrů. Vše se odvíjí od zvyklostí učících se studentů. Kvalitní židle by měla být samozřejmostí. Může mít netradiční  design, ať upoutá pozornost a zároveň dobře slouží.   

jak zařídit pokoj pro teenegera

Úložné prostory

Hračky, pokud ještě nějaké v místnosti zbyly, pravděpodobně přemístíte jinam, nicméně potřeba úložných prostor zůstává stejná, ne-li větší. Oblečení má větší rozměry, bývá ho více a přibývá i ostatních věcí, jako jsou knihy, učebnice, věci, které patří k zájmům vašich dětí. Můžete střídat otevřené prostory s těmi zavřenými. Své dítě znáte nejlépe, takže už víte, zda je typ vystavovací nebo budete rádi, když raději nebude vidět nic. V zájmu všech.

Jak zařídit pokoj pro teenegera

3. Originální dekorace

A hlavně cool! Nebojte se originálních řešení, jako je police z trubek, svítidlo z bývalé továrny, velkoformátová tapeta s netradičním motivem apod. Nemusí se jednat o velké plochy, někdy stačí najít neotřelé povlečení, polštáře s motivem komiksu, či hodiny co vypadají jako stará vinylová deska. Pokud máte odvahu, může být parádní dekorací kolo nebo skateboard pověšené na zdi. Navíc nezabírají místo na zemi a nebudou překážet v pohybu po místnosti. Rozhodně se nebojte ani bláznivých barevných kombinací. Přemalovat pokoj vám zabere v nejhorším jeden víkend, tak nechte svého teenegera vybírat barvu nebo rovnou malovat. Možná oceníte jeho vkus a překvapí vás s něčím, k čemu byste sami neměli odvahu. 

Pokoj pro teenegery nemá postrádat vtip a nápad. Inspirujte se mým výběrem: 

Jak zařídit pokoj pro teenegera

  1. Papírová tapeta na zeď Boys and Girls grafity, 233 Kč, koupíte tady
  2. Hliníkové osvětlení s industriálním nápisem, 3150 Kč, koupíte tady
  3. Dekorační polštář Komiks, 240 Kč, koupíte tady
  4. Designové nástěnné hodiny Discoclock 022 Bob Marley, 1490 Kč, koupíte tady
  5. Stolička Plechovka, 1670 Kč, koupíte tady
  6. Povlečení DICTE KRONBORG, sada 799 Kč, koupíte tady
Obrázky pochází z: kientrucamax.vn, nabytek-aldo.cz, novepromenybydleni.cz, pinterest.com, roomor.blogspot.cz