Skoro doslova a do písmene. Dáte mi snad za pravdu, že v drtivé většině tvoříme domov my, mámy. Máme většinou na starosti i navození té pravé vánoční atmosféry. A protože mnohé z nás mají před Vánoci nejvíc práce, kde k běžným povinnostem přibydou i ty předvánoční, rozhodla jsem se vám milé maminky, toto období zpříjemnit, dát vám možnost se zastavit a pozvat vás na příjemné setkání se dvěma maminkami, které jsou na tom stejně jako my. Tatínkové můžete samozřejmě číst taky :-).

Markéta Popovičová a Míša Kramolišová, sesterské duo a autorky knih Báječné oslavyVánoce v klidu, a autorky skvělého blogu blog.mamami.cz, kde se řeší domov, péče o něho a hlavně to, že domov je  opravdu místo, které stojí za to tvořit.

mamami

Teď už však k Vánocům, jaké tajné zbraně mají pro nás Míša s Markétou? Jak vypadají Vánoce v jejich domovech?

 Asi je zbytečné se ptát, jestli milujete Vánoce, tak spíš se rovnou zeptám, proč je máte rády a proč jste se rozhodly věnovat jim dokonce knihu.

Vánoce jsou pro nás zvláštním obdobím. Každý rok je pro nás výzvou najít v nich ten správný balanc. Řešíme, jak najít tu správnou rovnováhu mezi tichostí a zklidněním, ale také oslavou a společností. Všichni tušíme, že Vánoce nejsou jen o dárcích a už vůbec by neměly být o konzumu, ale zároveň se tomu úplně nevyhneme. I z toho důvodu jsme napsaly naši knihu Vánoce v klidu. Je především o tom, jak prakticky projít vánočními přípravami a nevypustit u toho duši. Podle nás není řešení, že se na vše

vykašleme, ale ani to, že se strháme a nezbyde čas na to být jen spolu a těšit se. A myslím, že takový balanc hledá spousta z nás. Jsou rodiny, které ví, jak si Vánoce užít a oslavit je. Je ale i dost těch, které vlastně neví, možná mají špatné zkušenosti z rodiny, které pak přenáší I do té své. Pokud by naše knížka přispěla k tomu, že pomůžeme vnést trochu slavnostní a radostné nálady a pohody do rodin, pak je úkol této knížky splněn.

Jak řešíte předvánoční stres, není toho málo, co musíme my maminky řešit a stihnout, máte pro nás nějaké tipy, jak přípravy přežít ve zdraví?

Je toho dost, uznáváme. Samy to zažíváme na vlastní kůži každý rok. Před Vánocemi je hodně pracovních restů, do toho stíhat vánoční přípravy, a ještě obíhat vánoční besídky. A přiznáváme, nejde stihnout vše. Občas se to může v životě tak zamotat, že jsme rádi za trochu cukroví od rodičů a výzdobu ve formě zapálené svíčky. Pokud si chceme Vánoce a předvánoční čas užít, je potřeba nastavit priority. Zkrátka vědět, co chci a co už nestihnu. Pro někoho je důležitá výzdoba, pro jiného cukroví. Jiný si vyhraje s balením dárků. Je vlastně hrozně osvobozující, když víme, co nám jde a můžeme se tomu věnovat více. A pak je taky důležité začít ty své priority plnit včas a nedělat vše až na poslední chvíle. Nastavení priority a důslednost v jejich plnění jsou podle nás tak tou nejlepší kombinaci, jak předejít stresu z vánočních příprav.

Malé děti a přípravy na Vánoce…dá se to?

Těšíme se, že s dětmi ty Vánoce konečně budou to ono. A záhy zjišťujeme, že náročnější činnosti než příprava něčeho s dětmi, snad neexistuje. Přípravy s malými dětmi jsou velkou výzvou. Pokud víme, jak chceme Vánoce oslavovat, je to jednodušší. Pokud ale vytváříme jako rodina úplně nové zvyky a tradice, děti nám to moc neulehčí. Pokud bychom mohly dát samy radu svému já před deseti lety, bylo by to něco ve smyslu: všechno přijde, nespěchej.

Život s dětmi se vyvíjí rychle, každé Vánoce s nimi jsou vlastně úplně jiné a s přibývajícími dětmi nastává ten správný šrumec a rodinný chaos. Vyberte si tak to, co s nimi opravdu chceme podniknout a udělá to radost jim i nám. Ať už to bude pečení perníčků, procházka do kostela s jesličkami, večerní předvánoční čtení.

Jaký styl vánoční výzdoby a dekorování upřednostňujete?

Míša: Miluji trend posledních let plný přírody. Přírodní věnce, větve ve vázách, svíčky všude kolem. Ale hvězdy z papírů papírové pytlíčky na adventní kalendář. Co bych moc ráda, je mít i pár vánočních kousků porcelánu. Takový snídaňový set, hrnečky na čaj a horkou čokoládu, to je mé tajné přání už několik let.

Markét: I u nás doma vedou přírodní dekorace. Moje vánoční výzdoba už tak trochu začíná každý rok výrobou věnce na vstupní dveře a pak už jen přidávám další vánoční prvky do našeho domova. Většinu adventní výzdoby u nás doma tak obstarává nastříhané jehličí ze zahrady a zapálené svíčky. Ty u nás hoří prakticky celé dny už od samotného rána.  Na přílišnou okázalost si nepotrpím v žádném směru. Štědrý den už ale pár let po sobě ladím do zlaté. Vždycky ale trochu jinak a vždy právě v kombinaci s přírodními prvky. Štědrý den je u nás doma určitě nejslavnostnějším dnem v roce, a tak zdobíme celý náš domov, ale i sebe o něco víc než jindy.

Zdobíte a dekorujete i dětské pokoje?

Míša: Díky tomu, že naše děti už jsou školou povinné, zajišťují výzdobu svých pokojů hlavně ony samy. Přinesou svícen, vánoční obrázek, vystřihnou vločky na okno a je dekorace vyřešená. Já už pak dodám spíš jen svítící řetěz a zaměřuji se na ostatní části bytu. J

Markét: I u nás se o vánoční výzdobu starají spíš děti samy. Vystřihují papírové vločky, které si lepí na okno nebo vyrábí papírové hvězdy či ozdoby. Já jim pak jen psací stoly ozdobím třeba zavařovací sklenicí s větvičkami chvojí a máme hotovo.

Bez čeho by u Vás nebyly ty pravé Vánoce? Co nesmí u vás doma chybět?

Míša: Během let už jsme si zavedly své rituály a zvyky a o Vánocích jako rodina milujeme samozřejmě pohádky, ujídání cukroví, když se ještě nemá, ale Štědrý den je u nás ve znamení dopolední procházky slavnostní přípravy stolu i nás samotných. Takže se leští jak příbory, tak lodičky. J Samozřejmě, že bez dárků a rozzářených očiček u vánočního stromku se to také neobejde. Čteme si ale také vánoční příběh a zazpíváme naše oblíbené koledy.

Markéta: Postupně, jak děti rostly, jsme si vytvářely své určité zvyky a tradice, na které se dnes každý z nich těší už s příchodem podzimu. Vše začíná otevřením prvního adventního pytlíčku a pak už jen pokračujeme každodenním čtením vánočních knih, návštěvami vánočních trhů cestou ze školy a ze školky, ze kterých si domů ve zmrzlých prstech nosíme trdelník a punč. Těch posledních pár dní před Vánocemi, kdy slavnostní atmosféra i těšení nabírá na obrátkách, se děti čím dál víc zapojují také do příprav. Holky se mnou dodělávají poslední kousky cukroví, pletou vánočku, všechny děti pak den před Štědrým dnem zdobí stromek a u toho sledují pohádky. Štědrý den se pak neobejde bez slavnostní snídaně a největším úkolem toho dne, je rozhodně příprava svátečního stolu, který vždy chystám pokaždé jinak jako takové malé překvapení pro všechny. Rozhodně nesmí chybět ani teplá vana už v brzkých odpoledních hodinách a slavnostní oblečení, do kterého se hned po koupeli všechny děti oblékají. A pak ještě spoustu dalších drobností a maličkostí, které děláme každý rok stejně, a na které se těšíme právě proto, že patří jen k tomuto krásnému svátečnímu dni a jsme vděční za to, že je můžeme dělat pokaždé stejně a ve stejné sestavě. A jak to teď píšu, už se sama nemůžu dočkat, až to letos zase všechno vypukne, takže se těm svým dětem vlastně vůbec nedivím. 😊

Jaké byly Vaše dětské Vánoce a kolik z nich jste si donesly i do svých domovů?

Vánoce u nás doma byly jedním slovem kouzelné. Všechno nebylo vždycky ideální, ale do dospělosti jsme si odnesly ten pocit, že Vánoce jsou výjimečná a radostná událost. I ta vánoční brzká koupel má kořeny právě v našem dětství. A stejně jako kdysi naše maminka, i my dnes v našich rodinách dbáme na to, aby bylo slavnostně prostřeno a všichni členové rodiny byli na Štědrý den ve svátečních šatech. Stejně jako nám, i našim dětem dárky nosí Ježíšek a trpělivě se čeká po večeři za dveřmi, až přinese dárky. Ty starší už sice pravdu znají, ale nechtějí o to pohádkové kouzlo připravit ty mladší, a navíc se jim ta hra ještě pořád samotným líbí. Každý rok se navíc scházíme u našich rodičů společně se svými rodinami, a tak si ještě pořád tak trochu užíváme i ty své dětské Vánoce. Formu jsme museli trochu upravit, ale slavnostní a výjimečné jsou Vánoce pro nás všechny pořád stejně.

Pokud máte chuť se začíst do knihy Vánoce v klidu, je možné jí pořídit na této adrese. Bude vám pomocnicí, díky které vánoční přípravy zvládnete s grácií a o vánoční atmosféře si už nebudete muset nechat jen zdát, ale naopak si ji budete celý měsíc užívat. Markéta s Míšou chystají v těchto měsících další knihu, která bude jak jinak, o domově. Já už se na ní těším :-).

Vanoce_v_klidu

 

Nejedná se placenou spolupráci, článek byl připraven zcela nezištně, protože jsou holky skvělé a dělají svou práci s láskou. A mají pravdu, naše domovy si péči zaslouží.