Doteď to bylo jen lážo plážo, ale ve škole to bude co do pracovních povinností zřejmě houstnout a dobře vyřešený prostor pro učení vašich dětí, se bude hodit čím dál víc. V dnešním článku přináším trochu inspirace pro všechny. Pro ty, co musí řešit každý centimetr i pro ty, co mají místa dostatek.
Co musí stát ve správném pracovním koutě pro školáka, je pracovní stůl a židle.
Deska pracovního stolu by měla být ve výšce 70 cm nad podlahou, hloubku by měla mít 60 cm a délku aspoň 110 cm. Velmi populární jsou dnes rostoucí pracovní stoly, kde si nastavíte jednotlivé parametry a kde je možné nastavit i sklon pracovní desky. Pokud máte prostoru zoufale málo, uzpůsobte si jej tak, aby se tam dítěti pohodlně sedělo a učilo. I za obyčejným pracovním stolem, se bude dítě učit, zejména, když se mu bude dobře sedět.
Za tímto stolem z IKEA vaše dítko zasedne ještě jako předškolák a poslouží mu i dlouho potom.
Židle by měla být hlavně pohodlná, ergonomicky tvarovaná a stabilní. Pohupování na židli pomůže málokomu a malým dětem už vůbec ne. Můžete použít taky rostoucí židli, která je k páteři velmi šetrná. Výška sezení by měla být nastavená tak, aby mělo dítě na zemi celá chodidla a záda by se měla pohodlně opírat o opěrku. Pro menší děti bych volila variantu bez koleček, pro ty starší klidně kolečkovou.
Vždy myslete i na dostatek úložných prostor – zásuvkové díly, police, šuplíky, skříňky apod. Nezapomínejte na nástěnku nebo nástěnné organizéry a vhodné pracovní osvětlení. Levákům posviťte na stůl z pravé strany, pravákům naopak z levé strany.
Využijte co nejvíc i prostor zdí nad stolem a v jeho okolí. Klidně i na dekorace. I my dospělí máme rádi, když máme kolem sebe hezky a náš zrak při práci spočine na věcech, které máme rádi a dělají nám radost.
Když bojujete s každým centimetrem a pokud už na standardní stůl nezbylo místo, postačí i deska připevněná na zeď. Někdy to prostě jinak ani nejde a dítě pracovní kout potřebuje.
Chytrým řešením hlavně pro sourozence, je pořízení delší pracovní desky nebo několika pracovních stolů, která jsou rozděleny úložným prostorem. Dobře to vymyslíte i tak, že pracovní prostor budou mít přímo naproti sobě.
Dokonce i pro tři sourozence se najde řešení. Hra s barvami je zde na místě.
Ve studentských začátcích, můžete mít všechno pěkně pod kontrolou tímto způsobem. Akorát bych určitě myslela na vhodnější sezení. Tyto dvě studentky, tady asi nepracují pravidelně a dlouhodobě. Je to šikovné řešení pro rodiče, co pracují i doma a pro děti, které můžou mít z pokojíčku i nadále víc hernu než pracovnu.
Všem dětem přeji úspěšný školní rok, ať se jim učí jedna báseň, jak doma tak ve škole a nám rodičům dva kopce trpělivosti a šťastnou ruku u zařizování nebo vylepšování dětského pracovního koutku. Přináším Vám i malou inspiraci v náladových kolážích, které jsem připravila pro dnešní článek. Jsou vhodné spíš pro starší školáky a možná v nich najdete inspiraci i pro svoji pracovnu.
Pro malé i velké holky:
Pro kluky a jejich tatínky s chlapeckou duší:
Obrázky pochází z: blog.landofnod.com, elmueble.com, fargebarn.blogspot.cz, glamour.com, hobbylobby.com, ikea.cz, pinterest.com, potterybarnkids.com, rightwhereweare.com
Leni, uvodni fotka je bezvadna.. naladi a vtahne hned k precteni clanku:-)
krasne tipy nejen pro deti.
at se dari:-)
Milá Mária, děkuji moc, jsem moc ráda, že se líbí jak článek tak i obrázek. Když jsem ho našla, věděla jsem, že je to ten pravý a víc se nemusela hledat. Ještě jednou díky.