Po prázdninách je tady opět začátek školního roku, nové začátky a nové výzvy. A nemyslete si, že škola se týká jen našich dětí. Jednu školu dnes navštívíme. A není jen tak obyčejná. Pojďte dál…
Novinkou na mém blogu jsou rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se pohybují v oblasti interiérů, krásného bydlení a doufám, že jejich rady, tipy a doporučení, budou pro vás nejen inspirací, ale příjemným čtením a budou vás bavit stejně jako mě.
Nemohla jsem začít nikým jiným, než lektorkou Janou Pěknou, majitelkou Online školy bytového designu a podnikání. Sama jsem absolventkou její školy a tento rozhovor je i jakýmsi poděkováním za všechno, co jsem se v kurzech naučila. Paní Jana je mým velkým vzorem a důkazem, že sny se plní. A když se něco dělá s láskou, je to vidět. Navíc ve škole jsem začala letos na jaře pracovat a můžu teď vidět chod školy i ze zákulisí a nejen jako studentka. A že je to krásná práce :-).
Jani, proč a kdy jste se začala věnovat online škole bytového designu a podnikání?
Já jsem už během své praxe designérky začala pořádat různé kurzy a workshopy. Mezitím jsem si odskočila i k vydávání časopisu o bydlení, ale nakonec jsem zjistila, že právě ty kurzy a vyučování designu mě nejvíc naplňuje a mám tam velmi pozitivní zpětnou vazbu od studentů. Tak jsem se rozhodla zaměřit se pouze na to a vznikla škola.
Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?
Určitě práce studentů! Je super vidět, jak se jim daří, jaké krásné návrhy tvoří v kurzu. Ale sleduji je i po ukončení studia a mám velkou radost, když vidím jejich první úspěchy v praxi.
Jak je podle Vás, na tom interiérový design u nás v současnosti?
Myslím, že stále lépe. Máme úžasné designéry, nejen interiérů ale i produktů, nábytku… Tvoří se u nás opravdu krásné věci a i klienti jsou stále více otevření spolupráci s designéry. Budoucnost vidím růžově :-).
Vedete své studenty na cestě k práci interiérového designéra, takže určitě byste tuto službu doporučila téměř každému. Jaké jsou ale důvody, proč to udělat? Co spolupráce s designérem přinese?
Služba je úžasná pro toho, kdo nemá čas ani chuť na hledání, vybírání nábytku a obíhání obchodů. Od toho je tu designér, aby tu práci udělal za vás. Také vám pomůže, když jste nerozhodní – a to není neobvyklé v dnešní době, kdy krásných věcí do interiérů je na trhu velká spousta. Designér také umí dobře využít rozpočet, který máte k dispozici – a ten nemusí být nějak závratně vysoký. Ušetříte si taky spoustu chyb, kdy třeba koupíte něco, co se vám nakonec nelíbí nebo to domů nepasuje.
Pracovala jste sama jako interiérový designér, takže Vám můžu položit zcela konkrétní otázku, čeho se nejvíc klienti bojí a co jim brání někoho oslovit?
Tak asi určitě to bude obava z toho, že designér bude příliš drahý. Ano, není to zadarmo. Ale je potřeba to brát jako investici – ve výsledku Vám designér ušetří spoustu hodin trápení, nemusíte trávit čas na internetu a v obchodech, nemusíte si brát dovolenou na dohlížení nad řemeslníky… A výsledek je opravdu perfektní, podle vašich představ. Takže se to určitě vyplatí.
A druhá věc, které se lidé bojí je, že jim designér navrhne něco, co se jim nebude líbít. Patrně je to vlivem různých televizních pořadů, kde je realita poněkud zkreslená. Designér vždy pracuje na základě informací od klienta, zjistí si jeho vkus a styl, co má rád, jak přesně žije a interiér využívá. A každou vybranou položku s klientem konzultuje, takže by se nemělo stát, že se vám výsledek nebude líbit.
Máte nějaké doporučení, rady nebo tipy pro zařizování interiérů, kterých je dobré se držet?
Tak podle mě nejdůležitější rada je, všechno si předem dobře rozmyslet. Nenakupovat zbrkle něco, co se nám na první pohled zalíbí, protože pak hrozí, že doma zjistíte, že to s ničím dalším neladí. Prostě mít předem jasně danou koncepci, vizi, které se budete držet – co do stylu i barevnosti. Pak i když nebudou mít v obchodě přesně tu věc, kterou jste si vysnili, budete vědět, co podobného máte hledat a interiér bude ve výsledku sladěný a příjemný.
Jak by měl podle Vás, vypadat ideální dětský pokoj? A vzpomínáte si na ten svůj?
To je zajímavá otázka. Když zavzpomínám, tak vím naprosto přesně, jak můj pokoj vypadal a přesně si vybavuju, jaké tam byly tapety – jakoby to bylo dneska. Můj tatínek hrozně rád renovoval a tapetoval a v létě často, když jsme byli třeba na táboře, proměnil náš pokojíček. Tedy ne že by to s námi předem konzultoval… A to je možná moje rada – rodiče by neměli v dětském pokoji uplatňovat jen svůj vkus a styl, ale měli by nechat i prostor dětem, aby se mohli vyjádřit, mít v pokoji to, co se jim líbí a co mají rádi, i když to třeba není tak úplně “dizajnové”. Rodiče by měli dohlédnout na to, aby v pokoji bylo vše potřebné – místo k hraní, učení, odpočinku a dost úložných prostor.
Kde berete inspiraci, jaké interiéry baví Vás osobně?
Rozhodně se inspiruji v přírodě. Mám ráda les a tak často používám přírodní materiály a barvy. Jaký styl to je konkrétně je těžké říct. Je to mix jednoduchého s troškou luxusních glamour doplňků a pár solitérními kousky starožitného nábytku.
A co Vaše bydlení? Vylepšujete pořád, nebo jste s ním spokojená?
Dlouho jsem nevylepšovala, nebyl čas. Ale v poslední době pomalu ale jistě měním vybavení, renovuji a sháním vysněné kousky v aukcích a po bazarech, natírám, tvořím… Po tak dlouhé pauze si to docela užívám.
Chystáte něco zajímavého do budoucna v rámci Vaší školy, u čeho bychom neměli chybět?
Chystám rozšíření nabídky o kurzy specializované na určité oblasti – například navrhování kuchyní nebo na textilní dekorace. Vše samozřejmě online. A plánuji také spustit klub pro začínající i pokročilé interiérové designéry, kde by se mohli inspirovat pro své podnikání.
Děkuji za rozhovor. Mocmoc… ☺
Já jen doplňuji, že v pondělí 4.9. začal nový běh kurzu Základy interiérového designu a ještě se můžete přihlásit a splnit si možná svůj zatím nesplněný sen. Pomáhat lidem krásně bydlet!